Yabancı Dil Bilmenin Eğitime Faydaları

Sır yoktur, başarı nadiren şansa bağlıdır. Bir yabancı dil öğrenmekten bahsettiğimizde, hedef belirlemek, başarıya giden yolda birçok adım olacak kriterler belirlemenizi sağlar. Aynı şekilde yola çıkmadan önce rotaya bakmanın eğitiminizde hedefe ulaşmanız açısından son derece faydalıdır.

Yabancı dil bilmenin faydaları nelerdir? 

Dil becerileriniz üzerinde çalışmak sadece beyin için iyi olmakla kalmaz, aynı zamanda başkalarına açık olmayı da teşvik eder.

Her şeyin giderek daha fazla birbirine bağlı olduğu ve küreselleştiği bir dünyada, günümüzde birden fazla dili nasıl konuşacağınızı bilmek çok önemlidir. Dil öğrenmenin avantajı tabii ki mümkün olduğu kadar çok insanla kolayca iletişim kurabilmektir. Bir yabancı dili konuşmak ve anlamak aynı zamanda edebiyat, müzik veya sinema gibi çevirisi olmadan anlayamayacağınız kültürel kaynaklara da erişmenizi sağlar. Sonuç olarak, bir yabancı dil öğrenmek, kendinizi farklı bir kültüre sokmanın, kendinizi zenginleştirmenin ve seyahat etmenize izin vermenin tüm anahtarlarını verir. Bu bariz noktaların yanı sıra, iki veya daha fazla dili nasıl konuşup anlayacağınızı bilmenin başka şüphesiz avantajları da vardır.

İşte Yabancı Dil Öğrenmenin Beklenmedik 5 Faydası

1. Birkaç kişiliğe sahip olma izlenimi

Araştırmalar, birden fazla dil konuşan kişilerin kullandıkları dile bağlı olarak farklı kişilikler geliştirme eğiliminde olduğunu göstermiştir.

2. Daha büyük kariyer başarısı

Bir işe alım görevlisini vakaların %100’ünde ilgilendirecek bir nitelik varsa, o da yabancı dil konuşmaktır. Bu sadece ortaklarınız, müşterileriniz veya meslektaşlarınızla güvene dayalı ilişkiler geliştirme şansınızı artırmakla kalmayacak, aynı zamanda duygusal zekânız üzerinde çalışmanıza ve sonuç olarak daha esnek ve yaratıcı düşünmenize yardımcı olacaktır. Yabancı dil bilmek size harika, profesyonel kariyeri garanti edecek bir kriterdir.

3. Zinde bir beyin

Bilim, hayatta birden fazla dil konuşmanın günlük beyin egzersizi olduğunu ve beynin çevik ve hızlı kalmasına yardımcı olduğunu kanıtladı. Yabancı dil öğrenmek daha sonra beynin yapısını değiştirecek ve daha verimli hale getirecektir.

Ek olarak, beynin kendisini Alzheimer hastalığından ve diğer yaşlılık biçimlerinden korumasına yardımcı olacaktır. 

Alzheimer gibi hastalıkların gelişimine karşı koruma sağlamasa da düzenli olarak en az iki dil konuşmak, semptomlarının ortaya çıkışını yıllarca geciktirebilir.

4. Kendi dilinizi daha iyi anlamak

Başka bir dilin gramerini, kelime dağarcığını ve söz dizimini bilmek, kendi dilinizi daha iyi anlamanıza yardımcı olur. Gerçekten de ikinci dilinizin belli bir bilgi düzeyine ulaştıktan sonra, iki dil arasında, her dilde işlerin ifade ediliş şekliyle ilgili karşılaştırmalar yapabileceksiniz. Bu sayede ana diliniz, kendi kültürünüz ve kökenleriniz hakkında daha çok şey öğreneceksiniz. Gerçekten de yabancı dil öğrenmek, gözlerinizi açan, kültürlerin nasıl inşa edildiğini ve geliştiğini, her şeyden önce nereden geldiğini anlamanızı sağlayan bir deneyimdir.

5. Birbirinizi daha iyi tanıyın

Kısacası, bir yabancı dil öğrenmek ve iki dilli olmak, alçak gönüllülük konusunda büyük bir derstir. Konuştuğunuz yeni dili kapsayan bir bakış açısı eklemek için bakış açınızı ve dünya görüşünüzü değiştirmenize yardımcı olur. Birkaç yabancı dili anlamak ve konuşmak, sosyal, kültürel ve kişisel olarak ilerlemenize ve büyümenize yardımcı olacaktır. Ve yakında bunun ufkunuzu birden fazla şekilde genişletmeye yardımcı olduğunu anlayacaksınız.

Yabancı dilde eğitim ne demek? 

Yabancı dilde eğitim ne demek? 

Bütün derslerin veya bir dersin belli bir yabancı dille verilmesi, öğrencilerin sorularını bu dille sormaları, sınavları, ödevleri, sunumları hep bu dille yapmaları olarak kısaca özetlenebilir.

Bu yöntemin amacı öğrenciye yabancı dildeki kavramları öğreterek, öğrencinin yabancı dili ana dili gibi konuşmasını sağlamaktır.

Dil öğrenmenin en iyi yöntemleri nelerdir?

Dil öğrenme yönteminizi nasıl bulabilirsiniz?

Kendi çalışma sisteminizi bulmanızın ana nedeni, daha az çalışmanıza ve daha iyi çalışmanıza izin vermesidir. Böylece daha kısa sürede daha çok şey öğrenirsiniz. 

Sadece bu değil, hedeflere ulaşmanıza yardımcı olur, özgüveninizi artırır ve öğrenmeye devam etmeniz için size ivme kazandırır. Gelin sizin yönteminizi beraber bulalım.

 • İlk olarak, öğrenmeye yönelik doğal eğilimlerinizin ne olduğunu anlamanız önemlidir. Öğrenmek için hangi doğal yöntemleri kullandığınızı bilmek, bunlardan en iyi şekilde yararlanmanızı sağlayacaktır.
 • Size vermek istediğimiz bir diğer tavsiye de hafızanızın türünü anlamanız. Farklı bellek türleri vardır ancak genel olarak yabancı dil öğrenmek görsel belleğe ve işitsel belleğe dayanır.
 • Görsem bellek, görüntüleri, metinleri, şekilleri ve renkleri ezberlemeyi kolaylaştırırken, işitsel bellek ses dizilerinin ezberlenmesine dayanır. Görsel hafızası olanlar bilgiyi görsel olarak öğrenir ve zihinsel olarak okuyormuş gibi tekrarlar, işitsel hafızası olanlar ise bilgiyi dinleyerek veya sesli okuyarak öğrenirler.
 • Kısa süre sonra unutacağınız bilgileri öğrenmek için bir gramer kitabına saatler harcamanızı gerekmez. Ancak 360° bir çalışma yapmalısınız. Bunun anlamı nedir peki? Dizi izleyerek, radyo dinleyerek, okuyarak ve egzersiz yaparak yabancı dili öğreneceğiniz anlamına gelir.

Herhangi bir yabancı dili öğrenmek için neleri bilmemiz gerekir?

Sıfırdan Bir Dil Öğrenmek için Adım Adım

 • 1. Kendinize en başından doğru soruyu sorun

Kendinize sormalı ve bu dili neden öğreneceğinizi belirtmelisiniz. Bu sorunun milyonlarca doğru cevabı var, ancak kendinizinkini tanımlamanız ve bunları yazmanız önemlidir. Yani bir engelle karşılaştığınızda (olacaktır), bu maceraya neden çıktığınızı hatırlamanıza yardımcı olacak bu yazılı kanıta sahip olacaksınız.

 • 2. Kelime öğrenin

Bir dil öğrenmek için ön ama temel adımlardan sonra, konunun özüne geleceksiniz: dilin temelini oluşturan kelimeleri ve ifadeleri ezberlemek.

 • 3. Öğrenme sürecinizin başlangıcından itibaren dili öğrenin

Öğrendiğiniz dil ilk başta size yabancı gelse de aylarca hatta yıllarca hayatınızın bir parçası olacak. Bu nedenle, örneğin ses kayıtlarını dinleyerek ve film ve TV şovları izleyerek mümkün olan en kısa sürede bu dile alışın. Çok fazla anlamasanız bile (eğer bir şey varsa), bu ilk temas dil ile ilişkinizi geliştirmede önemlidir. Genelde “pasif dinleme” denen şeye karşıyız ama erken aşamalarda oldukça yardımcı olabilir.

 • 4. Yeni bir alışkanlık yaratın

Dil öğrenmek için sadece iradenize güvenmeyin! Bunun yerine, kendinizi en az 30 gün boyunca her gün çalışmaya zorlayarak bir alışkanlık oluşturun. Sadece 10 dakika olsa bile. Ve özellikle en başında hiçbir günü kaçırmadığınızdan emin olun. Bunu yapmak için: Derslerinizi her gün aynı saate, tercihen sabahları beyninizin iyi dinlenmiş ve taze olduğu zamanlara ayarlayın. Ve bu zaman aralığını ayırdığınızdan emin olun, günlüğünüze yazın, böylece daha ciddi bir taahhüt gibi görünecek.

 • 5. Kendinizi sık sık dile maruz bırakın

Bir dilde ustalaşmak istiyorsanız, yüzlerce saat boyunca o dile maruz kalmanız gerekir.

Bununla birlikte, sihirli kelimeler şunlardır: dinle, dinle ve tekrar dinle. Günde en az 10 dakika kendinizi dile maruz bıraktığınızdan emin olmalısınız… ancak hızlı bir şekilde ilerlemek istiyorsanız günde yaklaşık 30 dakika ile başlamanızı öneririz.

 • 6. İnternet en iyi arkadaşınız

Gün içinde kendinizi dile gerçekten kaptırabileceğiniz zamanları planlamaya çalışın. İnternet en iyi arkadaşınız ve buna sahip olduğunuz için şanslısınız. Öyleyse kullanın ve devam edin!

 • 7. Konuşmak için fazla beklemeyin

Ana dilinize oldukça benzeyen bir dil için, ilk konuşmalarınızı öğrenmenin ilk üç ayı içinde yapmanızı tavsiye ediyoruz. Ve elbette, sadece 1 konuşma yapmak yeterli değil. İdeal olarak, haftada en az bir mektup arkadaşı veya öğretmen ile görüşme ayarlamaya çalışın. Ayda sadece 2 tane yapabiliyorsanız, bu da sorun değil.