Günlük yaşantımızda okumanın ve öğrenmenin önemi kaçınılmaz.  Ülkemizde ki insanlarının en büyük problemlerinden biri okuduğunu anlayamamaktır. Bu sorun ise kitap okuma alışkanlığının düşük olmasından kaynaklanmaktadır. Türkiye’ deki insanlarının yaklaşık %40 ‘ı gibi büyük bir kesimi okuduğunu anlayamıyor. Bu sorunu çözmenin en etkili yöntemi kitap okuma alışkanlığının kazanılmasından geçer. Kitap okuma alışkanlığı edindiğiniz takdirde, paragrafı okuyup anlama oranınız da yükselecektir. Hayatınızda büyük önemi olan sınavlara hazırlanırken ilk görevinizin düzenli kitap okumak olduğunu unutmamanız lazım. Kitap okumak size sadece paragraf sorularını çözmenizde yardımcı olmayacak aynı zamanda  diğer derslerinize çalışırken konuları daha iyi kavrayıp ve analiz edebilme yeteneğinizi de geliştirecektir. Böylece kitap okuyarak aynı zamanda bilgileri hafızanızda daha iyi tutma özelliğiniz gelişmiş olacaktır.

Paragraf sorusu çözerken en önemli adım  soru kökünü okuyup, soru köküne göre soruyu çözmeye çalışmalıyız. Yani soru kökünü mutlaka iyi anlamamız lazım. Mesela soru köklerinde “yer verilmiştir” “değinilmiştir” vb. ifadelere rastlamışsınızdır. Buradaki en önemli püf nokta soru kökünün olumlu ya da olumsuz olduğunu kavrayabilmenizdir. Eğer soru kökünü yanlış okuyup yanlış anlarsanız şıkları ve paragrafı yanlış kavrarsınız ve bakılması gereken gözle bakmazsınız. Doğal olarak sorunun cevabını da yanlış işaretlemiş olursunuz. Soruyu düzgünce okuyup soru kökünü kavradıktan sonra hızlıca şıklara göz gezdirerek paragrafı okumanız paragrafı daha iyi anlayabilmenizi sağlayacaktır. Okuduğunuzu anlayabilmek paragraf sorularına nasıl hazırlanılır sorusunun ilk cevabıdır.

Bunun yanında en  fazla yaptığınız yanlışlardan biri de önce soruyu okuyup sonra paragrafı okuyup sonra  ilk şık size mantıklı geldiği için ve bu ilk şıkkı işaretlemenizdir. Belki gerçekten ilk şık sorunun kökünün cevabı olabilir ancak eksiktir. Mantıklıdır ancak gerçek cevap olmayabilir. Unutmayın! Size mantıklı olan her cevap doğru değildir. Burada yapmanız gereken ise ilk okuduğunuz şıkkın doğru olduğundan kesin emin olsanız bile diğer şıkları da okumalısınız.

Yaptığınız diğer hatalardan biri uzun sorulardan korkmanızdır. Aslında diğer sorulara göre uzun paragraflı sorular çok daha kolaydır; Çünkü çözdüğünüz paragrafta bizden istenilen cevap hakkında bir bilgi yerine en az iki  bilgi verilir. Aynı zamanda olaylar genelde bir bütün halinde verildiği için  bu paragrafı kavrama şansınız da artar. Sonuç olarak uzun paragraf soruları kısa paragraf sorularına göre  daha kolaydır.

40 paragraf sorusu kaç dakikada çözülmelidir? 

40 paragraf sorusunun 40 dakikadan daha az sürede çözebiliyor olmanız gerekir. Çünkü zor sorularda vakit kaybınız olacaktır. İşte bu yüzden süre ile paragraf sorularını çözmenizi tavsiye ediyoruz.

Günde ne kadar paragraf sorusu çözülmelidir? 

Paragrafı en kısa sürede çözmek zaman kazandıracaktır. Yukarıda paragraf sorularını anlayabilmek için kitap okumanız gerektiğinden bahsetmiştik. Ama günde ne kadar paragraf sorusu çözmeniz gerektiğinden bahsetmedik. Paragraf testlerini hızlı çözmek istiyorsanız günde en az 50 ila 100 paragraf sorusunu süre tutarak çözmeniz gerekir.  Bu size soru kalıplarını tek bakışta  anlayabilmenizi ve soru tipinin hangi soru tipi olduğunu refleks olarak okumadan anlayabilmenizi sağlar. Soru kalıbını anlamanız zaten sorunun nereden başlamanız gerektiğini size göstermiş olacaktır. Ayrıca hızlı okuma teknikleri hakkında bilgi toplayarak, gereken egzersizleri yapmanız durumunda okumanız hızlanacaktır. Söylediklerimize dikkat ettiğiniz takdirde paragraf sorularında seviye atlayarak, netlerinizin ne kadar yükseldiğine şahit olacaksınız. 

Paragraf Sorularını Çözememe Nedenleri

1.Kavram bilgisi eksikliği 

Mesela kanıksama, gerekçe gibi paragraf sorularında bolca yer alan kavramları bilmezsiniz paragraf sorularını çözmeniz zorlaşacaktır.

2.Teknik beceri yetersizliği 

Her sorunun kendince bir çözüm tekniği vardır. Sorunun çözüm stratejisini bilmediğiniz zaman da paragraf sorularını çözemezsiniz.

3. Kitap okuma alışkanlığınız yoksa

Kitap okuma alışkanlığı size hızlıca okuma ve anlama alışkanlığı kazandırır. Eğer bu alışkanlığınız yoksa da paragraf sorularını çözmede muhtemelen zorlanacaksınız.

Paragraf çözerek gelişir mi? 

Paragraf sorusu çözerek paragraf netlerinizi artırmanız mümkün. Paragraf netlerini yükseltmek ve hız kazanmak için her gün en az bir tane paragraf testi çözmeniz size inanılmaz fayda sağlayacaktır. Paragraf çözmeye alıştıktan sonra test sayısını arttırabilirsiniz. Hem günlere yayarak sıkılmanızı önlemiş olursunuz hem de sürekli tekrar edeceğinizden sorularda pratiklik kazanmış olursunuz. Kendinize çok da yüklenmeden düzenli olacak şekilde azar azar çözmek sizin için daha iyi olacaktır. Ama çözerken zamanla yarıştığınızı unutmayın. Size kronometre ile gezmenizi söylemiyoruz ama soru çözerken süreye dikkat etmeniz hız kazanmanız açısından çok önemlidir. Hız kazanmak isterseniz ALES soruları hız konusunda oldukça fayda sağlayacaktır..

Paragraf Soruları Çözmenin Püf Noktaları

Sınava hazırlanmak uzun bir maraton. Sınavda başarılı olmanın yolu da paragraflar doğru çözmekten geçiyor. Unutmayın sadede paragraf çözerek binlerce kişinin önüne geçebilirsiniz. Her soruda olduğu gibi paragraf sorularının da kendine göre püf noktası ve tekniği vardır. Buyurun beraber inceleyelim;

 • Paragraf sorularını kaliteli bir şekilde okuduğunuza emin olun.
 • Paragraf çözmeye soru kökünden başlamalısınız.
 • Sonrasında hızlıca şıklara göz atmalısınız.
 • Sizden isteneni iyi anladığınıza emin olun.
 • **Tüm şıkları mutlaka okuyun**
 • Soruları yazarak cevaplayın.
 • **Uzun sorulardan korkmayın.**
 • Soruyu okurken önemli yerlerin altını çizin.
 • Paragraf sorularını yazarın bakış açısına göre çözün. 
 • Bir paragrafta ana düşünce genelde alt cümlelerde olduğu için ana düşünceyi son cümlede arayın.
 • **Pratik yapın**
 • Metni anlamadıysanız stres olmadan boş bırakarak diğer sorulara geçin. Daha sonra tekrardan o soruya dönmeyi unutmayın.

Ne zaman paragraf soruları çözülmeli? 

Türkçe paragraf sorularını çözdüğünüz zaman en ihtiyacınız olan şey motivasyonunuzu korumak. Bunun için de “yapamıyorum, olmuyor, anlamıyorum” gibi düşünceleri zihninizden atarak çalışmaya başlamanız gerekir. Tahmininiz üzere paragraf soruları insanın sakın olmasına, kafasının boş olmasına ihtiyaç duyar. İşte tam da bu yüzden paragraf sorularını çözerken zihninizin dinlenmiş olması gerekir. Zihnin en dinlenmiş olduğu an sabahları olduğu için, paragraf sorularını çözerken sabahları çözmeyi deneyebilirsiniz.

Bir paragrafta ana düşünce nasıl bulunur? 

Ana düşünce bir metnin özünü içerir. Paragrafta bu duyguyu destekleyen tüm düşünce ana düşünce olabilir. İlk olarak paragrafı güzelce okuyun. “Daha sonrasında kendinize bu parçada yazarın asıl anlatmak istediği şey nedir? ” sorusuna cevap arayın. Bulduğunuz cevap paragrafın ana düşüncesidir. Yani kısaca ana düşünce yazarın amacını belirler.

Paragraf soru tipleri nelerdir? 

Paragraf sorularını çözmekten lütfen korkmayın! Paragraf soruları sizin deyiminizle en kek sorulardır. Sadece pratik yapmanız ve soru tiplerini bilmeniz gerekir. Soru tiplerini gelecek olursak;

 • Ana fikir
 • Başlık
 • Yardımcı fikir (olumsuz sorular)
 • Numaralanmış cümlede kendinden önceki yargının gerekçesinin ne olduğu
 • Numaralanmış cümlede kendinden sonra ki  yargının gerekçesinin ne olduğu
 • Neden- sonuç içeren yargılar
 • Söz öbeğindeki anlamı bulma 
 • Cümleden kesin yargı çıkarma 
 • Cümleyi kavramsal olarak yorumlama
 • Paragraf tamamlama/ Araya cümle
 • Paragraf oluşturma
 • Paragrafın ikiye ayrılması
 • Düşüncenin akışını bozan cümleyi bulma
 • Anlamca en yakın kavramı bulma
 • Anlatım biçimlerinin neler olduğu 
 • Düşünceyi geliştirme yolları
 • Paragrafın konusu
 • Düşsel Öğeler/ Duyu Aktarımı