Ders Çalışma İsteğinizi Artıracak Yöntemler

Motivasyonunuzu bulmak ve sürdürmek her şeyden önce bir ruh hali meselesidir! Ancak, her zaman motive olmak kolay değildir. Sizi güçlendirecek ve derslerinizi gözden geçirmenize yardımcı olacak 6 ipucumuzu keşfedin.


1)Çalışma Ortamınızı Ders Çalışmak İçin Düzenleyin

Göründüğü kadar basit, çalışma ortamınızı iyi ayarlamak, çalışma şeklinizde neredeyse devrim yaratabilir ve motivasyonunuzu tetikleyebilir. Çalışma odanız zamanınızın çoğunu geçireceğiniz bir yerdir, iyi bir ofis koltuğuna yatırım yapmaktan çekinmeyin. Verimliliğinizi optimize etmek için öncelik vermeniz gereken önemli bir ekipman parçasıdır İçinde kendinizi iyi hissedeceğiniz şekilde düzenlenmelidir! Çalışma alanınızı çok fazla yüklememeye dikkat edin, aksi etki yaratabilir ve kafanızı dağıtabilirsiniz.


2)Ders Çalışırken Telefonunuzun Bildirimlerini Kapatın

Maksimum konsantrasyon için bildirimlerinizi, sosyal ağlarınızı, oyunlarınızı, e-postalarınızı… devre dışına alın ve kendinizi bir çalışma anına bırakın. Bildirimler, sizi hedeflerinizden uzaklaştıran, üretkenliğinizi ve motivasyonunuzu etkileyen kesintilerdir.


3)Hedeflerinizi Belirleyin

Bir hedefe sahip olmak, bir nedene sahip olmak demektir! Zamanınızı ve çabanızı nereye koymak istediğinizi bilmektir. Hedefler ders çalışma isteğinize bağlı olarak performansınızı artırır! Çünkü neye odaklanacağımızı biliyoruz ve önemli olan görevleri ayırt etmeyi başarıyoruz.


4)Ertelemeyi DURDURUN!

Erteleme ders çalışma isteğinizin bir numaralı düşmanı! Onu hepiniz tanıyorsunuz. Erteleme sanatı aynı zamanda son dakikayı bekleme sanatıdır. Ders çalışma isteğinizi sürdürmek için bazen harekete geçmeniz gerekir.

Öyleyse başlayın! Adımlarınızı tekrarlayın ve kendinizi revizyonlarınıza bırakın. Hedeflerinize çok kısa sürede ulaşmayı başarırsanız memnuniyet oranınız daha da artar.


5)Öğrenme Motivasyonunuzu Korumak İçin Kendinizi Ödüllendirin

Çalışma isteğinizin artması için bir çalışma seansından sonra kendinizi ödüllendirmek önemlidir.

Neden?

Beynimizde işlevsel ve temel bir “ödül” sistemimiz var. Ders çalışmak gibi bir eylemi gerçekleştirmek için size gerekli motivasyonu sağlamak esastır.


Nasıl çalışıyor?

Çalıştıktan sonra endorfin salınımını tekrarlayarak, beyniniz nedeni (iş) ve sonucu (ödülü) özümser ve ikisi arasında bağlantı kurar. Bu nedenle verilen işin bir ödülü olarak kendinize zaman ayırmanız, kendinizi motive etmede başarılı olmanız için önemlidir.

Küçük Ekstra;

Gözden geçirmenizi sağlayacak en kolay yöntemlerden biri tamamlanmış bir görevin üstünü çizmektir. Bunu yaparak içinizde bir tatmin duygusunu doğuracak, çalışmaya devam etmek için motivasyon elde etmiş olursunuz.


Öncelikle neden ders çalışmalısınız?

Eğitiminizi başarıyla tamamlamak için ders çalışmak şarttır. Ders çalışmak kaliteli eğitimin ilk aşamasıdır. Bilgilerin çoğu yazılıdır. Her şeyden önce eğitim istihdam için son derece önemlidir. Kesinlikle iyi bir yaşam kazanmak için harika bir fırsatınız var. Eğitim tarafından sağlanan iyi ücretli bir işin sahibi olmak ders çalışmanızın etkisiyle kazandığınız harika bir eğitimden geçer. Eğitimi olmayan insanlar, iş istihdam söz konusu olduğunda büyük bir dezavantaja sahip olacaklardır. Görünen o ki pek çok yoksul insan eğitim sayesinde hayatlarını iyileştiriyor. Daha iyi iletişim, eğitimde başka bir roldür. Eğitim, bir kişinin konuşmasını geliştirir ve iyileştirir. Ayrıca bireyler eğitimle birlikte diğer iletişim araçlarını da geliştirirler.

Eğitim karanlıkta bir ışık ışınıdır. Antalya Bilim Koleji olarak karanlıkta ki ışığınız olmaya her daim kararlıyız. Unutmayın iyi bir eğitim bu gezegendeki her insanın temel hakkıdır.


Ders çalışmak bize ne kazandırır?

Ders çalışmak eğitiminizi yeterli düzeyde almanız için en etkili bir kuraldır. Yeterli eğitimin ise bize kazandırdıkları

 • Daha hoşgörülü bir topluma ortam sağlar.
 • Sizlere daha iyi bir yaşam kalitesi sunar.
 • Yoksulluk oranının azalmasında katkıda bulunur.
 • Suçluluk oranında gözle görülür azalma sağlar.
 • Modern bir toplumda yaşama olanağını oluşturur.

Ders çalışma hevesi nasıl kazanılır?

Çevresel faktörlere bağlı olarak bazen ders çalışma isteğiniz yok olabilir. Ama kesinlikle açılmayacak bir problem değildir. Sizin için önerdiğimiz önerileri, hayatınıza geçirirseniz hiçbir problem kalmayacaktır.

 •  Ön yargılarınızı bir kenara atın.
 • Ders çalışırken kademe kademe ilerleyin.
 • Ders çalışıyorsunuz diye tüm sosyal aktivitelerden uzaklaşmak zorunda olmadığınızı bilin. Her şeyi ölçülü bir şekilde ilerletebileceğinizi unutmayın.
 • Hayatıyla ilham veren kişilerin hikayelerini izleyin, okuyun ve harekete geçin.
 • Kendinize net bir hedef belirleyin ve o hedefe ulaşmak için çabalayın
 • Tebdili mekânda ferahlık vardır. Ders çalıştığınız yeni mekanlar keşfedin.
 • Kendinize ders çalışırken aynı zamanda motivasyonunuzu yükseltecek ödüller koyun

Nasıl ders çalışmalıyız?

Ders çalışacağınız ortamın temiz ve düzenli olmasına dikkat edin. Ders çalışmanız esnasında çay ya da kahve içmeniz odaklanmanız açısından önemli bir faktördür. Sizin için hazırladığımız Verimli Ders Çalışmak için 10 Teknik içeriğine ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.


Ders çalışırken nelere dikkat etmeliyiz?

 • Dersin özelliğine göre çalışma metodu seçmeliyiz. (Not tutma, okuma, anlatım) gibi
 • Ders çalışacağımız ortam mutlaka sakin, ferah bir ortam olmalıdır.
 • Konular arasında önemli-önemsiz ayrımı yapılmadan, bütün konular çalışılmalıdır.
 • Ders araç gereçleri çalışmaya başlamadan önce temin edilmelidir. Aksi takdirde zaman kaybına sebep olacaktır.
 • Çalışmaya başlamadan önce kendinizi psikolojik olarak hazır hissetmelisiniz, kafanızda ki problemlerden kendinizi soyutladıktan sonra çalışmaya başlayabilirsiniz.
 • Çalıştığınız konu bir bütün değilse geçmiş konuları gözden geçirmelisiniz.
 • Tükenmez kalem yerine kurşun kalemle ders çalışmak, hata yaptığınızda silerek geri dönüşünüzün olması açısından önemlidir.
 • Çalıştığınız derste bir cevabı ezberlemek yerine konuyu anlamaya çalışmalısınız.

Nasıl ders programı hazırlanır?

Nasıl ders programı hazırlanır?
 • 1.     Öncelikli derslerinizi belirleyin.
 • 2.     Zaman aralıklarını doğru ayarlamaya çalışın.
 • 3.     Programa uyup uymamanıza bağlı olarak ödül -ceza sistemi uygulayın.
 • 4.     Mola zamanlarınızı, programınıza eklemeyi unutmayın.
 • 5.     Uykunuz geldiğinde ders çalışmak için kendinizi zorlamayın.
 • 6.     Aklınıza takılan bir konuda bilir kişiden yardım talep edin.
 • 7.     Programa uymak için elinizden geleni yapın. Asla pes etmeyin!

Ne zaman ders çalışmalısınız?

Ders çalışmanızdan verim almanız için en iyi ders çalışma zamanını belirleyecek olan sizlersiniz. Mesela sabahın erken saatlerinde taze bir beyinle güne uyanıyorsunuz, ama gece istenmeyen sebeplerden ötürü uykunuzu alamadınız. Bu yüzden sabah erkenden kalkıp, uykulu bir halle ders çalışmaktan kaçının. En önemlisi sizin konforunuz. Konforunuzu oluşturduktan sonra ders çalışma saatlerinizi kendi okul saatinize, yemek saatinize vs. göre ayarlamanız hem sizi sıkmayacak hem de ders çalışmanız da yeterli verimi almanıza olanak sağlayacaktır.


Ders çalışırken ne yiyip içilmeli?

Ders çalışırken ne yiyip içilmeli?

Ders çalışırken veya molalarda tükettiğiniz yiyeceklere çok dikkat etmeniz gerekiyor. Şekerli, gazlı, yağlı yiyeceklerden uzak durmalısınız. Onun yerine süt, taze sıkılmış meyve suyu, taze ya da kuru meyveler tercih edebilirsiniz.


Yazarak çalışmak zaman kaybı mı?

Yazarak çalışmayı öğrenme metotları arasında zikretmiştik. Yazarak çalışmak özellikle, sayısal derslerinizde size oldukça fayda sağlayacaktır. Bir matematik işlemini yazmadan çözemezsiniz. Ama tarih dersini sadece okuyarak halledebilir, yazmadığınız için de zamandan tasarruf sağlayabilirsiniz.